2013. július 16., kedd

A hét témája 8.

Bespájzolunk!

A spájz, annyit jelent, hogy éléskamra. Mivel a héten már július közepén járunk, bizony a bespájzolások már javában tartanak, hogy a nyár "gyümölcseit" télen is élvezhessük! A héten annak járok utána, hogy a mai világban érdemes e "spájzolni" és ha igen milyen parktikák, milyen megoldások léteznek a korszerű, egészséges és nem utolsó sorban gazdaságos spájzolásra.


Kamara, kamora, kamura, komora, komra

Ez mind a kamra régi elnevezése a különböző magyarlakta vidékeken. 
De mi is a kamra? "A lakóházban levő vagy szabadon álló tároló hely gabonaneműeken és élelmiszereken kívül a háztartás és a gazdaság viteléhez szükséges anyagok, felszerelések részére." (Magyar Néprajzi Lexikon)

10 érdekesség

  •  A kamra a görög kamara szóból eredő latin camera "boltozat, boltozott helyiség" jelentésű szóból származik.
  •  A kamrák a lakóházak előteréből nyíltak, sok helyen több kamrát is építettek elkülönítve. Az élelmiszer tárolására szolgáló kamra, a konyha közelében volt, míg a gazdasági felszerelést tároló kamrát az istálló közelébe építették.
     
  • A kamra ajtók erősek, zárhatók voltak, ha udvarra nyíltak lakattal is zárták. Ablakot ritkán készítettek a kamra falába, ha volt, akkor is csak igen kis méretűeket. 
     
  • A kamra kulcsa a gazdasszonynál volt. Ő adta ki a napi élelmiszer mennyiséget, de ő tartotta számon azt is, hogy miből mennyi van.  
     

    A kamra polcain tartották a háztartáshoz szükséges eszközöket is.
  • A kamrák voltak az első temperált helyiségek, ahol viszonylag állandó hőmérséklet volt. Ezt részben úgy érték el, hogy olyan helyen alakították ki a kamrákat, ahol védve voltak a napsugárzástól, illetve a kamra falába alul-felül több, téglaél keskenységű nyílást építettek be légjárat számára. Ezeket, ha az időjárás kedvezőtlenre fordult, szalmával, ronggyal eltömték. 
  • A kamra mennyezetét tartó gerendákra rudakat függesztettek fel, ahol az élelmiszerek mellett, ruhákat is tároltak.                                                                                                                                     
    A kamra falába szögeket vertek és erre akasztották a nagyobb háztartási eszközöket.
  • Gyakran a kamra alá pincét építettek, ilyenkor a pinceajtó nemegyszer a kamra padlójából nyílt.
  • A csak gabona tárolására használt kamra neve a magtár.
  • A hálóhelyként is használt kamrák neve a lakókamra volt.
  • Az Őrségben látható egy különleges kamra, ami a háztól távolabb, szabadon álló, emeletes, vegyes tárolóhely volt,  az u.n. kástu. Emeleti részén élelmiszereket, szalonnát, sonkát és egyéb húsféleségeket, a földszintjén gabonát, bort tároltak. A nyitott színben prés van, de ez volt a szekér és más mezőgazdasági eszközök helye is. 
     
    Pityerszeren látható a kástu.

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése