Csipkecsodák, csodacsipkék
"Kétszarvasos terítő" Kiskunhalas |
Mi jut eszedbe, ha meghallod ezt a szót CSIPKE? Nőiesség, légiesség, pompa, gazdagság, különleges, egyedi, ritka, művészet. Igen ez mind igaz és sorolhatnám a további jelzőket. Ez a fantasztikus kézműves alkotás lesz a hét témája, az újra felfedezett CSIPKE!
10 dolog, amit a csipkéről tudni kell!
- A csipke egy olyan áttört, lyukacsos, apró mintás textília, amelynek az az érdekessége, hogy a mintát nem utólag viszik rá az anyagra (mint a hímzésnél), hanem a textil készítése közben jön létre maga a minta.
- A csipkéket előállításuk módja és eszköze szerint különböztetjük meg. Így beszélünk vert (talán inkább úgy ismeritek, hogy klöpli), varrott, csomózott (makramé), horgolt, kötött és géppel készített csipkét.
- A mai értelembe vett csipke Itáliából, méghozzá Velencéből indult el a XV. században.
Velencei csipke - A vert csipkénél az úgynevezett "verőpálcákon" vannak a fonalak és egy henger alakú párnára tűzött gombostűk köré fonják, csavarják és szövik a szálakat a megadott minta szerint. A vert és a varrott csipke között az a fő különbség, hogy míg a varrottnál egyetlen szállal, gomblyuk varráshoz hasonló öltésekkel dolgozik a csipkekészítő, addig a vert csipkénél minimum 4 szálra van szükség.
Vert csipke készítése - A legkorábbi csipkék vert csipkék voltak a varrott csipke csak a 18. századtól terjedt el.
- A csipke először a ruházaton, a viseletekben jelent meg mell-, gallér-, és kézelőfodorként.
- A csipke nemcsak díszként szolgált, hanem ritkasága, egyedisége miatt a viselőjének társadalmi rangját és vagyonosságát is jelezte.
- A csipkekészítés a reneszánsz Itáliából ered, de a technikáit belga területen fejlesztették ki és tökéletesítették. V.Károly német-római császár rendeletére a németalföldi tartományok zárdáiban és iskoláiban is oktatták a csipkekészítés tudományát.
- Miután a reneszánsz és a felvilágosodás idején a csipke egyre keresettebb lett, ezért műhelyekben, csipkegyárakban kezdték gyártani. Az egyik leghíresebb az u.n. "brüsszeli csipke", melyet ma is készítenek Belgiumban.
Brüsszeli csipke - Magyarországon a csipkekészítés művészete a XIX. században vált ismertté. Több műhely is létezett, így például a csetneki csipke. A történetéről itt olvashattok. A ma is világhírű halasi csipkét pedig Kiskunhalason készítik 1902 óta.
Csetneki csipke
Kiskunhalas címere
Halasi csipkeszegély Szecessziós hatású halasi csipkék:Bimbós csipkeszegély
Hajnalkás csipkeszegély
Gránátalmás csipkeszegély
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése