2013. augusztus 27., kedd

Egy bejegyzés margójára

A tegnapi bejegyzésemhez érkezett az alábbi komment, amire úgy gondolom, mivel többeteket érinthet, itt válaszolnék.
WHOBBI Wekerlei Minibazár írta:
"Jól néz ki ez a fosszília, egészen élethű. De ez, ahogy olvasom, igazán a festési technikádnak köszönhető, mert az anyagok száradása miatt én inkább gondolnám mindezt a már megszokott anyagokkal készíteni. Mint pl. levegőn száradó gyurma, struktúr, vagy egyéb paszta. Talán olcsóbb is. Mi a véleményed erről?:-)"
Kedves WHOBBI! 
Igazán örültem a bejegyzésednek, mivel ezzel rákényszerítettél arra, amit megjegyzem régóta terveztem, de mindig elmaradt, hogy megpróbáljam kiszámítani az általam használt alapanyagok költségét. Úgy gondolom, Te is kreatívkodsz, így tudod, hogy ez nem egyszerű feladat, nem is lehet fillérre kiszámolni, főleg csak ha egy tárgy készül!
Art Stone ékszerek

De mielőtt megmutatnám a számításaim eredményét,előtte még válaszolnék arra, hogy miért nem  levegőn száradó gyurma, struktúr, illetve egyéb paszta segítségével készítettem ezt a tárgyat. 

Úgy gondolom, mi akik kézműveskedünk, nagyon sokféle módon és sokféle anyaggal el tudjuk érni ugyanazt a hatást. Azt hogy ki éppen mit választ, ez gondolom függ a rendelkezésére álló, számára hozzáférhető anyagoktól, az anyagi keretétől, a technikától, amivel dolgozni szeret, vagy kíván és nem utolsó sorban  a stílustól, ami mellett elkötelezi magát. A művészi, alkotói szabadságba számomra ez is beletartozik és aki olvassa a bejegyzéseimet és figyelemmel kíséri az általam készített tárgyakat  láthatja, hogy sokféle anyagot, technikát, technológiát és stílust használok, illetve mutatok be, de úgy gondolom és remélem, hogy sehol sem érhető tetten olyan kijelentésem, amivel arra utalnék, hogy az általam készített tárgy csak úgy, csak olyan anyagokkal és technikával kivitelezhető. Ezért törekszem arra, hogy a saját alkotásaim mellett, az általam kiválasztott témához kapcsolható egyéb kreatív megoldásokat is bemutassam.
A kérdésre, hogy ezt a tárgyat miért nem a megszokott alapanyagokkal készítettem az az egyszerű magyarázata, hogy most ismerkedem az Art Stone anyaggal és hajt a kíváncsiság, hogy milyen lehetőségeket rejthet a vele dolgozó alkotók számára. Ennek a kísérletnek az egyik eredményét osztottam meg az érdeklődőkkel.

Először leírnám a kommentben szereplő levegőn száradó gyurmák, struktúrpaszták és a paverpol+art stone keverék összehasonlító elemzését, gondolom ez segít abban, hogy ki-ki eldönthesse mit, mivel akar elkészíteni. Hozzáteszem ez a saját tapasztalatom!


  1. Formálhatóság: A struktúrpaszták ecsettel vagy spatulával felhordható általában paszta állagú 3D technikánál használható alapanyagok. Kevéssé kiemelkedő felületek létrehozásánál nagyon jól használhatók, de vastagabb felületet csak több réteg egymás utáni felhordásával lehet kialakítani. A levegőn száradó gyurmák kézzel és egyéb eszközökkel pl. formakinyomók,  jól alakíthatók. Az általam használt Paverpol+ArtStone keverék állaga, mivel szabadon változtatható a komponensek aránya, tetszőlegesen, az igénynek megfelelően állítható be.
  2. Száradás, kötés: A száradás, kötés idő mindhárom anyagnál nagyban függ a réteg, a tárgy vastagságától, a helyiség hőmérsékletétől, a levegő páratartalmától. A struktúrpaszta viszonylag gyorsan szárad, de ez még óvatos hajszárítózással növelhető, ha viszont túl erős a szárítás, akkor a felülete már megköt, míg az alatta lévő réteg nedvesen marad, így sérülékeny lesz. A gyurma is gyorsan szárad, néha még azelőtt, mielőtt sikerülne a végleges formát elkészíteni, ezért elég gyorsan kell vele dolgozni. Egyes típusoknál előfordul, hogy száradás közben megváltozik a mérete. A Paverpol+ ArtStone méretváltozás nincs, viszont lassabb az előzőeknél a száradási ideje. Festhető állapotba mondjuk egy levél nagyságú és vékonyságú tárgy kb. 1 óra múlva kerül. Ezért, ha gyurma helyett ezzel dolgozom, akkor a tárgy díszítésének legelső fázisaként elkészítem pl. a virágokat, leveleket, és míg az egyéb díszítéseket végzem, addig ezeknek van ideje megszáradni.
  3. A felület száradás után: A struktúrpasztával kialakított felület egyenetlen, de sima állagú, a gyurma felülete sima, míg a Paverpol+ArtStone, ahogy a nevében is bent van rusztikus, kőhatású.
  4. További rögzítés: A gyurmából és a Paverpol+ArtStone keverékből kialakított tárgyakat amennyiben szükséges mása felületre, vagy egymáshoz rögzíteni kell. A gyurmánál ez valamilyen hobbiragasztóval történik a száradás és ha szükséges festés után. A Paverpol+ArtStone esetében az egyes részeket a formálás után azonnal a helyükre lehet rögzíteni Paverpol segítségével, vagy száradás után ugyanígy rögzíthetők.
  5. Szín és egyéb díszítés: Mindhárom anyag száradás után akril festékekkel jól festhető. A gyurmáknak van gyárilag színezett változata is, a Paverpol+ ArtStone pedig a bekeverés során pigmentekkel tetszőlegesen színezhető.
  6. Sérülékenység: A struktúrpaszta, ha a tárgy jól alapozott és nem túl vastag a réteg, akkor elég stabil. A levegőn száradó gyurmák, főleg az olcsóbb típusok, nagyon könnyen törnek, a drágábbaknál már van olyan, ami megőriz egy rugalmasságot, teljesen nem keményedik meg, viszont így nem is törik annyira. A Paverpol+ ArtStone keverék, ha megkötött szinte törhetetlen, például ha ékszert készítéskor nem fúrsz bele lyukat, akkor a teljes száradás után ezt csak fúróval teheted!
És végül az ár kérdése!!!
Az első táblázatban a Paverpol különféle típusainak és kiszerelésének bruttó fogyasztói árából számoltam ki az egyéb alapanyagoknál használatos 50 ml-es egységre az árat.
 
Paverpol
(100 ml=108 g)
ml
gr
br.fogyasztói ár
br. fogyasztói ár
50 ml-re számolva
Átlátszó
250
270
2130Ft
426Ft
Fekete, testszínű
926
1000
5190Ft 
280Ft
Átlátszó
926
1000
4980Ft
269Ft
Bronz
926
1000
5280Ft
285Ft
Fekete, átlátszó
5324
5750
25600Ft
240Ft
Bronz
5324
5750
26110Ft
245Ft
Átlátszó
5324
5750
24740Ft
232Ft
Art Stone
-
300
3300Ft
-

A második táblázat pedig az interneten talált levegőn száradó gyurma árak és a Paverpol+ArtStone keverék árának összehasonlítását mutatja. Mivel a keverés során volt némi anyagveszteség, ezért az első szám a lemért alapanyagok árát, míg a második a bekevert, 30 gr-ra számított árát mutatja!
 
Gyurmák
bruttó fogyasztói ár 30 gr-ra számolva
Opla levegőn száradó gyurma
640-700 Ft
Jovi levegőn száradó gyurma
135 Ft
Fimo levegőn száradó gyurma
41-107 Ft
Silk Clay levegőn száradó selyemgyurma
593 Ft
Paverpol + Art Stone levegőn száradó keverék
268/284 Ft

Remélem segítettem és így mindenki el tudja dönteni, hogy milyen anyagot és mire használjon a következő alkotásához.
Jó munkát!
Landscape / Tájkép (Liz Ciesluk)


2013. augusztus 25., vasárnap

Az én fosszíliám

 Múlt vasárnap feltett fényképemet most már teljes egészében láthatjátok és a valódi színeiben (jópofa trükköket próbáltam ki a Picasaban a fénykép részleteivel).

 

Megkövesedett asztaldísz

 

 


A Paverpol anyagok közül az egyik kedvencem az Art Stone, amivel nagyon érdekes és izgalmas hatásokat lehet elérni.
Már régebben is készítettem egy-két tárgyat, de most újból elővettem, mert úgy gondolom még több lehetőség rejlik benne. Ezzel kezdtem kísérletezni.



Az első Art Stone munkám.


De akkor vágjunk bele, hogyan is készült az asztaldísz!

Hozzávalók:
  • fekete és színtelen Paverpol
  • Paverpol Art Stone
  • zöld, sárga, narancs, barna, fekete, törtfehér akrilfesték
  • matt befejező lakk
  • hungarocell lap
  • egy kicsi befőttes üveg
Elkészítése:
  1. A hungarocell lap szélét szabálytalanul letörögettem.
  2. Bekentem fekete Paverpollal, rászórtam az Art Stone port és alaposan belenyomkodtam. Ezt többször ismételve készült el a kő alap.
  3. Amikor már elégedett voltam a felülettel a fölösleges Art Stone port lesöpörtem.
  4. Ezután készültek az "ősleletek". Ehhez összegyúrtam az Art Stone port színtelen és fekete Paverpol keverékével , majd hosszú hurkát formáltam belőle,  a kívánt helyet bekentem színtelen Paverpollal, majd elhelyeztem csigavonalban a "hurkát". Egy hurkapálca segítségével kialakítottam a megfelelő felületet, majd hagytam megszáradni. A kagyló forma is ugyanebből a keverékből készült és itt is sokat segített a felragasztás után a hurkapálca a végleges forma kialakításában. 
    A "levelek" nagy része már a helyére került.
  5. Amikor ezekkel kész voltam a Paverpollal felragasztottam az üveget, majd a Paverpol + Art Stone masszából kialakítottam a levél szerű alakzatokat és először az üvegre, majd a kő felületére felragasztottam.
  6. Amikor már minden megszáradt (a teljes száradás több nap is lehet, de hajszárítóval lehet gyorsítani a folyamatot), vagy legalább megkeményedett, lefestettem az általam elképzelt színekkel. 

  7. Körülbelül egy hét után matt lakkal belakkoztam.
  8. Ceruza-, virág-, de ecsettartóként is megállja a helyét!                                                              

A kész asztaldísz felülről.

Fürdőszobában is jól mutat.
Mindhárom Art Stone-nal készült és mégis mennyire más a hatás!

 Nagyon elvarázsolt ez a megkövesedett világ, és az Art Stone, így szinte biztos vagyok, hogy:
Folytatás következik!!!

2013. augusztus 21., szerda

A hét témája 12.

A múlt nyomában - FOSSZÍLIÁK 


A fosszíliák régen élt növények és állatok, vagy egyéb élő szervezetek megkövesedett, vagy egyéb módon, például borostyánba beágyazódott maradványai, lenyomatai. Az elnevezés a latin fossus, "kiásott" szóból ered, utalva a megtalálásuk módjára.
A fosszíliák között van olyan, amely az egész élőlényt tartalmazza, de lehetnek olyanok is, amelyek, csak az élőlény jelenlétére utalnak ilyenek a lábnyomok, és egyéb lenyomatok, vagy a tojások, fészkek a megkövesedett ürülékek.

Növény lenyomata.

Teknős

Háromkarélyos ősrák

Ammoniteszek, ősi lábasfejűek.

Hogyan jönnek létre a fosszíliák?

Mintegy 40 millió évvel ezelőtt esett a borostyán fogságába a bal oldalon látható szitakötő és a jobb oldalon látható szöcskeféle.

Ahhoz, hogy egy élőlényből fosszília legyen nagyon rövid időn belül ki kell száradnia, le kell fagynia, vagy a környezettől elzárt körülmények közé kell kerülnie pl. üledékbe, vízfenékre, vagy gyantába. 
Ez utóbbiakból lesznek a borostyánok.





Nézzük meg egy elpusztult hal példáján a megkövesedés folyamatát :
 
A hal miután elpusztult lekerül a tengerfenékre.

Néhány hét alatt a lágy szövetek részben lebomlanak.

A földkéreg mozgásának következtében a halat a tengeri üledék hamar beborítja.

Idővel a maradványok egyre mélyebbre kerülnek és elindul a "megkövesedési" folyamat.

Egyre több üledék halmozódik fel, így nő a nyomás és ez, valamint a kémiai reakciók  következtében a csontváz "megkövesedése befejeződik.

Évmilliók alatt, a földkéreg mozgásainak következtében a tengerfenék kőzetei a belé ágyazott fosszíliával, a tengerszint fölé emelkednek.

A szabadon álló szikla ki van téve az időjárás viszontagságainak, így folyamatosan mállik a felszíne. A végén a hal koponyája előtűnik.

Végül megkezdődik a lelet szakszerű kibontása a kőzetből.

Pomognathus eupterygius hal koponyája még a kőzetbe ágyazva.

 

Mik azok az élő kövületek?


A ma is köztünk élő olyan állat és növényfajokat nevezzük élő kövületeknek, amelyeket régen csak fosszíliákból ismertünk. Ezek az ősi szervezetek  kihaltnak vélt élőlénycsoportok leszármazottai, melyek a mai élőlényekkel nincsenek közeli rokonságban és külsejükben tényleg "életre kelt fosszíliáknak" látszanak.
Ilyen növény:
Páfrányfenyő (Gingko biloba)

Ilyen állatok pedig:
Bojtosúszójú hal (Latimeria chalumnae)

Lila béka ( Nasikabatrachus sahyadrensis )

Hidasgyík vagy tuatara ( Sphenodon punctatus)

A fosszíliákat nem csak a múzeumokban láthatjuk, de gyakran találkozunk velük ásványbörzéken, ékszerek és egyéb dísztárgyak alapanyagaként is.
Nekem személy szerint nagyon tetszenek ezek a valaha volt élőlények formáit őrző tárgyak. 
A következőkben megmutatom mire inspiráltak!

Képek: itt , itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt

2013. augusztus 18., vasárnap

Ismét a fedélzeten

A múlt héten egy kicsit "eltűntem", mert nagyon sok dolgom volt! Hétfőn voltam egy intenzív paverpol kurzuson, hogy továbbfejlesszem tudásomat. Nagyon jól éreztem magam - köszönöm Judit - és az ott elkezdett tárgyakat fejeztem be a héten. Jövő héten megmutatom nektek miket alkottam :)
Előzetesként egy kép, lehet találgatni!

2013. augusztus 11., vasárnap

Csipkék és fények

Nagyon szeretem a csipkét, ha ezt még nem gondoltátok volna! Ez inspirált a következő lámpa díszítésénél. Hogy hogyan készült, most megosztom veletek!

Hozzávalók:

  • Egy hobbiboltban kapható lámpa, vagy egy régi lámpa, amit szeretnél megújítani, de fontos, ha ezt a hatást szeretnéd elérni, akkor a lámpaernyő világos és egyszínű legyen.
  • Különféle, számodra tetsző csipkék.
  • Színtelen Paverpol
  • vizes bázisú lakk
  • krémszínű akrilfesték
  • antikoló paszta
  • kétfázisú repesztőlakk  
A lámpám nappal.

Elkészítés:

  1. A lámpaernyőt lakkozd be, hogy elzárja a pólusokat.
  2. Alapozd le az alját a lámpának és fesd le a csipkéhez hasonló színű akrilfestékkel.
  3. A paverpollal átitatott csipkét tedd a megfelelő helyekre a lámpaernyőn és a lámpatesten is.
  4. A lámpa aljánál, ha nagyon elütne a csipke színe, akkor fesd le a csipkét is miután megszáradt akrilfestékkel. Minden csipkefelületet lakkozz le.
  5. A lámpaernyőn a csipkék közti részt a kétfázisú repesztőlakk első, majd száradás után második rétegével kend be.
  6. A megjelenő repedéseket és a csipkék mélyedéseit antikoló pasztával emeld ki. A felesleget töröld le.
  7. Ha valahol túl sötét lett a csipke, ott krémszínű akrilfestékkel korrigálj.
Jó munkát!
Csipkelámpám este.


2013. augusztus 9., péntek

Csipke kicsit másképp

A csipke régen a viseleteken, illetve a lakásdíszítésben jelent meg. Ma már nagyon sok helyen találkozhatunk áttört, csipkés mintával,  néhány különleges újraértelmezett csipkét mutatok be.
  1. Csipke a gasztronómiában

    Esküvői torta.
    Ajándék csipkemintás kekszek

    Az áttört, csipkeminta kedvelt motívum a cukrászoknál. Elsősorban esküvői tortákat díszítenek vele, de apróbb süteményeken is jól mutat.
    Sokféle szilikon forma közül lehet válogatni és szebbnél szebb csipkedíszeket készíteni. Házilag is tudunk csipkedíszt készíteni. A következő leírást linzer készítésénél is alkalmazhatod. Itt láthatod!
  2. Csipke és papír

    Papírból is készülhetnek csodás csipkék. Ha másra nem is, gondoljatok a tortapapírokra. Ezek továbbfejlesztett változatait megtalálhatjátok itt.
    Esküvői sütik
    A papír művészi felhasználását csodálhatjátok meg :
    Pillangó papírból
  3. Csipke és fa

    A fáról, mint anyagról nem jut eszünkbe rögtön a csipke, de a "famívesek" körében többen sikeresen ötvözik a rusztikus fa anyagot a légies csipke motívummal. Hazai kedvencem Égető Ferenc és munkáiból pár csodás facsipke:
    Levéltartó
    Ékszeres kosárka
  4. Csipke és fém

    A fém és a csipke kapcsolata nagyon régre nyúlik vissza. Gondoljatok csak a gyönyörű, áttört, csipke mintás ékszerekre. Ezeket itt most nem mutatom, hisz biztos ti is láttatok már szebbnél szebb nyakéket, gyűrűt vagy karkötőt áttört csipkemintával.  Aki mellett azonban nem tudtam elmenni, hogy ne mutassam meg, az egy kanadai szobrásznő. A számomra meglepő és lenyűgöző Cal Lane , aki olajoshordót és egyéb fém tárgyat "gondolt újra" és készített belőle légies könnyedségű fém műalkotásokat.
    További képekért kattints

    Csipkelapát és csipketalicska
    .
  5. Csipke és bútor

     A könnyed csipke, hogy tud bútorrá válni? Nos a designerek világában nincs lehetetlen. Erre is találtam nagyon szép és különleges  példákat, amikor a csipkére ráülnek, rápakolnak vagy világítanak vele.  Angelo Tomaiuolo munkái:


     Marcel Wanders csipkemunkái:
    Csipkelámpa


    Fotel
     És végül Remigiusz Laskowski különleges asztala:

    További képek itt
    A bútorok mellett egyéb lakberendezési tárgyakon is megjelenik a csipke. A legnagyobb kedvencem az alábbi képen a falon látható! 
    Ha azt gondolnátok, hogy ez egy fali dísz, hát nagy tévedés,... ez egy radiátor! 
    Na mit szólnátok egy ilyenhez otthon? Én bevállalnám! A tervező Joris Laarman.

    Többet is megtudhatsz a radiátorról

2013. augusztus 5., hétfő

A hét témája 11.

Csipkecsodák, csodacsipkék

"Kétszarvasos terítő" Kiskunhalas
Mi jut eszedbe, ha meghallod ezt a szót CSIPKE? Nőiesség, légiesség, pompa, gazdagság, különleges, egyedi, ritka, művészet. Igen ez mind igaz és sorolhatnám a további jelzőket. Ez a fantasztikus kézműves alkotás lesz a hét témája, az újra felfedezett CSIPKE!


10 dolog, amit a csipkéről tudni kell!

  1. A csipke egy olyan áttört, lyukacsos, apró mintás textília, amelynek az az érdekessége, hogy a mintát nem utólag viszik rá az anyagra (mint a hímzésnél), hanem a textil készítése közben jön létre maga a minta.
  2. A csipkéket előállításuk módja és eszköze szerint különböztetjük meg. Így beszélünk vert (talán inkább úgy ismeritek, hogy klöpli), varrott, csomózott (makramé), horgolt, kötött és géppel készített csipkét.
  3. A mai értelembe vett csipke Itáliából, méghozzá Velencéből indult el a XV. században.              

    Velencei csipke
  4. A vert csipkénél az úgynevezett "verőpálcákon" vannak a fonalak és egy henger alakú párnára tűzött gombostűk köré fonják, csavarják és szövik a szálakat a megadott minta szerint. A vert és a varrott csipke között az a fő különbség, hogy míg a varrottnál egyetlen szállal, gomblyuk varráshoz hasonló öltésekkel dolgozik a csipkekészítő, addig a vert csipkénél minimum 4 szálra van szükség.
    Vert csipke készítése
  5. A legkorábbi csipkék vert csipkék voltak a varrott csipke csak a 18. századtól terjedt el.
  6. A csipke először a ruházaton, a viseletekben jelent meg mell-, gallér-, és kézelőfodorként.
  7. A csipke nemcsak díszként szolgált, hanem ritkasága, egyedisége miatt a viselőjének társadalmi rangját és vagyonosságát is jelezte.
  8. A csipkekészítés a reneszánsz Itáliából ered, de a technikáit belga területen fejlesztették ki és tökéletesítették. V.Károly német-római császár rendeletére a németalföldi tartományok zárdáiban és iskoláiban is oktatták a csipkekészítés tudományát.
  9. Miután a reneszánsz és a felvilágosodás idején a csipke egyre keresettebb lett, ezért műhelyekben, csipkegyárakban kezdték gyártani. Az egyik leghíresebb az u.n. "brüsszeli csipke", melyet ma is készítenek Belgiumban.
    Brüsszeli csipke
  10. Magyarországon a csipkekészítés művészete a XIX. században vált ismertté. Több műhely is létezett, így például a csetneki csipke. A történetéről itt olvashattok.                                         A ma is világhírű halasi csipkét pedig Kiskunhalason készítik 1902 óta.
    Csetneki csipke

    Kiskunhalas címere

    Halasi csipkeszegély

    Szecessziós hatású halasi csipkék:
    Bimbós csipkeszegély


    Hajnalkás csipkeszegély

    Gránátalmás csipkeszegély