2013. november 24., vasárnap

Gyümölcstál

A múlt héten a KreatívKapocs facebook oldalán feltettem egy gyümölcsös tálat és megígértem, hogy elmondom, hogy készült. 



Hozzávalók:

  • 1 mázatlan kerámia tál
  • 1 tetszőleges minta, az enyém rizspapírra lett kinyomtatva, de szalvéta is jó
  • alapozó festék
  • dekupázs ragasztó
  • szürke vaspaszta (Pentacolor)
  • a kép színeinek megfelelő  matt akrilfestékek
  • üres műanyag, csőrös tubus (Pentacolor)
  • metál akrilfesték, (Pentacolor, antikarany)
  • matt befejező lakk

Elkészítés:

  1. Az egész tálat lealapoztam.
  2. Száradás után a rizspapír minta helyét kijelöltem és lefestettem fehérre. Ez azért kell, mert a minta színei ,akár rizspapír, akár szalvéta, sokkal jobban kijönnek, ha világos az alap. Majd felragasztottam a képet.
    Az eredeti kép
  3. Ezután a tál belsejét feketére festettem, majd a képet kiegészítve továbbfestettem. 
    A tovább festett kép köré került a vaspaszta.
  4. Ezt követően a vaspasztával megfestettem a maradék fekete részt ecsettel a tál belsejében.
  5. A tál külseje is vaspasztás festést kapott, de ezt szivaccsal csináltam, hogy némi struktúrája legyen a felületnek.
  6. Az üres műanyag, csőrös tubusba - sok küzdelemmel - vaspasztát tettem és ezzel rajzoltam a képből kiindulva a tál belsejében az indákat, majd a külső peremén a bogyós díszítést, illetve a talp részénél ismét indákat.
  7. A teljes száradás után - ez viszonylag rövid a vaspasztánál, ezért azonnal mossátok el az eszközöket, mert később már szinte lehetetlen - a metál festékkel (antik arany) először a mintákat emeltem ki (száraz festéssel), majd az egész tál külsejét nagyon finoman, körkörös mozdulatokkal  átvontam az antik arannyal.
    Lakkozás előtt még jól látszik a kép és a továbbfestés határa.
  8. A végén a képet matt lakkal több rétegben lefestettem. (A vaspaszta nagyon ellenálló, ezért nem kell lakkozni! )  
    A kész tál belseje.
    A kész tál kívülről.

2013. október 20., vasárnap

Karitatív kreatívok

 

Kedves Kreatív Társaim!

Mint írtam, az elmúlt hónapokban nagyon sokat dolgoztam egy ötleten és annak megvalósításán. Most már olyan szintre jutottam, hogy Veletek is szeretném megosztani és szeretném, ha velem tartanátok!







Emlékeztek amikor nyáron az Őrségben jártam találkoztam Csótár Rezső  fazekasmesterrel és amint írtam elkészíthettem életem első kis tálkáit, amit hazahozva megdíszítettem. A mesternél még számtalan kis tálka volt, amiért nem jöttek vissza kiégetés után a készítőik. Mivel a mester nem akarta kidobni, bizony szép nagy halom gyűlt össze az évek alatt. Ez adta az ötletet, hogy miként lehetne ezeknek a tálkáknak új értelmet adni, újra hasznosítani.



Tálkák - kreatívok - karitatívok

 

Ahogy készítettem, díszítettem saját tálkáimat sok ötlet kavargott bennem és végül megfogalmazódott egy ötlet. 

Eszembe jutott egyrészt a pillangóhatás ( lsd. káoszelmélet  és a film ), lehet, hogy ezek a tálkák elindíthatnának egy pozitív hatást és sok embernek örömöt okozhatnának?


Másrészt a komatál jutott az eszembe és ennek a szép népszokásnak azon értelmezése, hogy a komatál adása az ajándékozó és ajándékozott között a  barátságot, a figyelmességet és a segítséget jelenti, ami egy életre szól.



Szóval a tálkák, amit sok ember készített, díszítsék meg sokan és hasznosuljanak úgy, hogy sok embernek okozzanak örömet és adjanak segítséget!

 

A tettek mezején...


Ehhez három dolog kellett!
Először felhívtam egyik kedves ismerősömet Gyulai Krisztinát, akiről tudtam, hogy évek óta a Lions Clubok Magyarországi Szövetségében dolgozik, és megkérdeztem tudnák e hasznosítani, jótékony célokra használni a kis tálakat. Örömmel fogadta az ötletet és a el kezdett dolgozni azon, hogy miként lehetne a legjobban felhasználni a tálakat. 

Ezután Csótár Mesterhez fordultam és megkérdeztem mit szólna hozzá, ha az évek óta ott porosodó, jobbra érdemes tálkák jótékony célra lennének felhasználva. Azonnal és örömmel igent mondott, sőt még kiegészítette saját maga által készült kis agyagfigurákkal is.

Már nem maradt más hátra, mint kreatív barátaimnak megemlíteni, hogy benne lennének egy kis jótékonyságban és segítenének e megdíszíteni a tálkákat, mielőtt végleges helyükre kerülnének. Itt is pozitív visszajelzéseket kaptam, így belevágtam a megvalósításba!


"Kreatív Karitatívok - Karitatív Kreatívok"

 

Örömmel tudatom, hogy a "Kreatív Karitatívok - Karitatív Kreatívok" jótékonysági program a Lions Clubok Magyarországi Szövetsége és a KreatívKapocs  szervezésében elindult!

A program mottója: "Az érték benned van, adj belőle, és ne aggódj, hogy elfogy, mert egyre több lesz benned!"

A program célja: Megmutatni, hogyan lehet közösen értéket teremteni, sok kéz szeretetteljes munkájával örömet szerezni, kicsinek, nagynak, betegnek, öregnek.
Első körben Csótár mester táljait - amiket sok névtelen " fazekastanonc" készített a mester műhelyében - díszítjük fel ( kézművesek, önkéntesek) és adjuk tovább ajándéknak, meglepetésnek, köszönet gyanánt, barátság jeléül. 


Minden tál egyedien lesz elkészítve és sok ember fog dolgozni rajta. A kész tálkák számozottak lesznek és mindegyik mellé elkészítjük a tálka történetét, feltüntetve, hogy hány ember munkája van benne, míg eljut végső helyére.

A tálkák több Lions Club programjában is jelen lesznek:

1. Gyermekkórházakban kreatív foglalkozásokon - figyelemelterelés, örömszerzés. (Tűzoltó utcai Gyermekklinika -Prizma Lions Club, Daganatos gyermekek rehabilitációs Otthona Bakonyszűcs-Széchenyi Lions Club)

2. Öregek otthonában ajándék készítés egymásnak, a családnak. (Boldog Gizella Idősek Otthona Biatorbágy –Széchenyi Lions Club)

3. A támogatottak készítenek tálkát köszönetként a támogatóknak, szponzoroknak.

4. Kézművesek által díszített tálkák jótékonysági árveréseken, tombolákon, vásárokban értékesülnek és a befolyt támogatásokból különféle juttatások lesznek a rászorulóknak. (Aquincumi Ált.Iskola  Budapest,III.Arató Emil tér, Karácsonyi Vásár nov.29.-Széchenyi Lions Club)

FELHÍVÁS

 

Kedves Kreatív Barátom, ha felkeltette érdeklődésedet a program és van energiád és elhivatottságod, szeretettel várunk, hogy munkáddal csatlakozz a "Kreatív Karitatívok - Karitatív Kreatívok" programhoz!
Ehhez nem kell mást tenned, mint küldened egy email címet, ahová elküldjük a Program részleteit és a csatlakozási lehetőségeket, amelyek közül Te tetszőlegesen kiválaszthatod miben és milyen mértékben tudsz részt venni! 
Minden segítség jól jön, hisz a feladat óriási, de úgy gondolom, gondoljuk, hogy nem hiábavaló és nagy segítséget jelentene  a rászorulóknak!
Szükségünk van Rád!
JELENTKEZÉS:  kreativkapocs@gmail.com, gykriszti@t-online.hu, vagy a Kreatívkapocs facebook oldalán

Margóra

Hol tartunk?
  • Kb. 500 darab tálka becsomagolva várja Csótár Mesternél, hogy elinduljon jótékony útjára. Ezek felhozatalát szervezzük az Őrségből Budapestre! 
  • Péntek este Egyházy Gábor keramikustól egy nagy doboz tál és egyéb edény, amit szakkörein, tanfolyamain  sok lelkes tanítványa készített, nagyon köszönjük!
  • Akik már biztosan segítenek, a teljesség igénye nélkül: A Lions Clubok Magyarországi Szövetsége - dr.Solymosiné dr.Kiss Ilona Kormányzóhelyettes, Major Zoltán és az Alba Lions Club,  a Széchenyi Lions Club, a Prizma Lions Club, Gyulai Krisztina, Nagyné Ács Monika, Budai Ilona, Egyházy Gábor, Őrségi Nemzeti Park, Cserépmadár Panzió, Savanyú Kata, Kilián Sarolta, Katonáné Tóth Judit, Mindák Terézia, Dallos Jutka, Lajos Jutka...
Várunk szeretettel!
  Képek: kép1, kép2, kép3, kép4

2013. október 16., szerda

Kreatív Karitatívok

Rég nem volt komoly téma a blogomon, ez annak is köszönhető, hogy "hatalmas fába vágtam a fejszémet", ami nagyon sok időmet lekötötte és leköti. 
Mostanra körvonalazódik a dolog, így lassan beavatlak benneteket is, hogy min dolgozik a KreatívKapocs!
Mint emlékeztek a küldetésemnek azt jelöltem meg, hogy kapcsolatokat teremtsek a kreatív emberek, kreatív dolgok között és tájékoztatást, segítséget nyújtsak a kreatív embereknek. 

Mielőtt a nagy munkáról megtudnátok a részleteket, először, bevezetésként, hadd mutassam be Nektek a "Kreatív Karitatívokat", ahogy én nevezem őket. Ők azok az emberek, akik önzetlen munkájuk és végtelen kreativitásuk eredményeként nagyon sok embernek segítettek, segítenek és segíteni fognak a világon. Őket fogja össze a Lions Clubs International, azaz a Lions Clubok Nemzetközi Szövetsége.

 

Lions Clubs International

A Lions Clubs Internationalt 1917-ben az Egyesült Államokban alapította Melvin Jones , aki azt javasolta egy gazdag emberekből álló klub tagjainak, hogy ne csak szórakozzanak, hanem valami jót cselekedjenek a sok pénzükkel, így alakult meg a Lions. Helen Keller ( érdemes megnézni az életéről szóló filmet ), a siketvak írónő, aktivista és előadó azzal a kéréssel fordult a Lions-hoz, hogy "Legyenek a vakok keresztes lovagjai a sötétség elleni harcban", így lettek a Lions elsődleges támogatottjai a vakok és gyengénlátók.
A Lions mozgalom ma a világ egyik legnagyobb, karitatív szervezete, amely alapítása óta  töretlenül végzi jószolgálati munkáját 206 ország, 46000 Lions klubjában, mintegy 1,35 millió taggal. 
A világ legnagyobb klub alapon szerveződő jószolgálati szervezete, melynek jelszava "We serve. Azaz: Szolgálunk. 

2007-ben 445 óriás cég szavazata alapján 34 nemzetközi jószolgálati szervezet közül a Lions Clubok Nemzetközi Szövetségének Alapítványa, a Lions Clubs International Foundation nyerte el a világ legjobb civil szervezetének megtisztelő címét. Ez többek közt azzal érdemelte ki, hogy a jószolgálatra összegyűjtött adományok 100%-át eljuttatja a rászorulóknak.

A Lions  mozgalom az élet sok terén segít globálisan és lokálisan is. Tevékenységének alapját a
  • látás védelme, a látáskárosodás megelőzése, valamint a vakok és gyengénlátók segítése szemvizsgálatok, szemszűrések szervezésével, használt szemüvegek újrahasznosítása, rászorultak szemműtéteinek támogatása,
  • kiemelt feladat a rászoruló gyerekek védelme és segítése ruhákkal, élelemmel, kulturális programokkal, nyaraltatással, diák csereprogramokkal,
  • a Lions klubok környezetük elesett, beteg, hátrányos helyzetű gyerekeit, családjait, időseit támogatja és segíti, hogy életkörülményeik elfogadhatóbbak legyenek.
A Lions klubok célja, hogy a fiatalokat bevonják a jószolgálati munkába. Ma a világon 140 országban 4700, a fiatalokat összefogó LEO klub működik, mintegy 144000  taggal.

A magyar Lionok

A Lions Clubok Magyarországi Szövetsége 25 éve végez karitatív, jószolgálati munkát. Jelenleg mintegy 50 Lions Club közel 1000 tagjával az ország egyik legjelentősebb, közhasznú egyesületként működő, civil szervezete. Évente közel 150-200 millió forintnyi adományt juttatnak el a rászorulóknak különféle programjaikon keresztül. Alapítói a debreceni Lions Szemészeti Intézetnek, ahol térítésmentesen szaruhártya műtéteket végeznek az arra rászorulókon. Számtalan, a látás megőrzését segítő szűrőprogramok szervezése mellett, segítenek a látásukat elvesztett embereknek, intézményeknek. Nem felejtkeznek el a hátrányos helyzetű családokról, a beteg gyerekekről, de a mozgássérültek, a halláskárosultak, az öregek otthonában élő emberek is számíthatnak segítségükre.
Magyarországi Lions Clubok

További érdekességeket találtok a http://www.lions.hu/

 

És, hogy mi a kapcsolat a KreatívKapocs és a Lions között? Folytatás következik!!!!!!


képek: kép1, kép2, kép3

2013. október 6., vasárnap

Egy kuka is lehet igényes


A lányszoba átalakítása során a szobai szemetes is "új ruhát" kapott!
Az eredetit a lányom még óvodás korában kapta, fémből készült világoskék alapon zsiráf minta volt rajta. Az évek során megkopott és a minta se tetszett már neki, ezért egy „csajosabb”, nagylányos, romantikus szemetes lett belőle!

A kuka oldalról.
A régi felületet megcsiszoltam, majd lealapoztam. Ráragasztottam a mintát dekupázs ragasztóval és körbefestettem. 
A belsejét is be akartam festeni, de előtte még megpróbáltam egy "megkövesedett" rágót eltávolítani a kuka aljáról. Hát én nem tudom miből készült a rágó, de ellenállt minden feszegetésnek, de még a véső és kalapács módszernek is. Végül feladtam és azt is lefestettem!
Ezután több réteg lakk következett.

Íme a végeredmény!




2013. szeptember 22., vasárnap

Nyugodt tanulás, csináld magad!


Itt az ősz és elkezdődött az iskola. Nagyon fontos, hogy a gyereknek legyen egy  jól kialakított, nyugodt, átlátható, tanulásra alkalmas kuckója a lakásban.
Az én lányom már gimnazista, így a szobájában már régóta van íróasztal, de a tanuláshoz használt füzetek, könyvek és egyéb kellékek elhelyezése nem volt megoldva. Ezért átalakítottuk a szobáját, hogy kényelmes és hangulatos legyen, de a tanulásnak is meglegyen a helye. Bemutatom, hogyan készült! 
 
A szoba az ajtóból nézve, szemben a térelválasztó könyvespolc, mögötte az "eldugott" ágy. Jobbra az íróasztal, az ablak alatt pedig a babzsákfotel (szintén saját gyártmány).
A feladat azért volt nehéz, mert egy 2,5m széles és 3,5 m hosszú, tetőtéri szobája van, befelé nyíló ajtóval, ami elég sok helyet már eleve elfoglal a szobából. Ezen az alapterületen kell elférnie az ágyának, az íróasztalának, a könyvespolcának és a babzsák foteljének. A kívánság az volt, hogy az ágy egy kis védett kuckóba kerüljön és az íróasztalához készüljön el egy olyan polc, amire az összes tanuláshoz szükséges és egyéb "vackát", bocsánat, a nagyon fontos, csajos dolgait, felteheti és könnyen rendben tarthatja.

Nos, elővettem a már szokásos kockás tervező füzetemet, felrajzoltam a hasznos alapterületét a szobának, pontosan lemértem a már meglévő bútorokat - ágy, íróasztal, forgószék, babzsákfotel - és indult a tervezés.
Először az az ötletem támadt, hogy a plafonig érő könyvespolcot nem a fal mellé fogjuk megépíteni, hanem az ágy végében befordítjuk a szoba közepe felé, így kialakítva a kívánt, védett kuckót. Ezzel megoldódott a szobaajtó kinyitása is, mert az a fal üresen maradhatott.
A könyvespolcok elosztásánál figyelembe vettem, hogy itt lesznek , a táncversenyeken kapott trófeái, a hifi berendezés és a könyvei. Az apró emlékeknek, szépészeti kellékeknek háncs dobozokat vettem, amit anyaggal béleltem és tettem "csajossá". 
A polc a falhoz és a plafonhoz lett erősítve, így stabil térelválasztóként működik.

Ezt követte az íróasztal fölé álmodott polcrendszer tervezése és építése!

Az íróasztal adott volt, ehhez készült a polcrendszer. Miután pontosan lemértem a helyet – ami nem volt egyszerű a tető ferdesége miatt- kiszámoltam, hogy az OBI-ban kapható fenyő polcelemek közül melyik a leggazdaságosabb. Ehhez még vásároltam szegőlécet, ami a polcok rögzítéséhez már a könyvespolcaink építésénél nagyon jól bevált. Ehhez jöttek még facsavarok és L alakú vas lemezek.
Az igénye a lányomnak az volt, hogy minél több kis polc legyen, hogy jobban el tudja helyezni a dolgait, ezért készült egy „dobozrendszer”, ami egyrészt az íróasztalra támaszkodik, másrészt a falhoz került rögzítésre.
 
Az íróasztal az elkészült polcrendszerrel.
A tervezésnél, nagyon fontos, hogy ne felejtsétek a polc vastagságát ( itt 2 cm volt) is beleszámolni, mert e nélkül bizony a kész polc nem olyan lesz, mint a tervezett – én már csak tudom, mert egy előző barkácsolásnál én is megcsodáltam a jól elrontott végeredményt!
Ha mindent alaposan átnéztetek, el kell készíteni a „szabásmintát”, a kapható deszkákon. Ezután levágjátok, szerencsések levágattatják, a polcokat.
A vágási éleket csiszoljátok meg, majd lenolaj kencével kenjétek be. Megfelelő száradás után töröljétek le a felesleget, majd ismét száradás után lehet lakkozni. A lakk alapos száradása után ismét csiszoljátok meg, majd jöhet rá 1-2 lakkréteg még.
Ezután szereljétek össze és rögzítsétek a falra. A praktikus elrendezés, tárolás segítésére még vásároltunk - 100 forintos boltban – pár raffia dobozt az apróságoknak.
 
A könyvek, tanszerek mellett az apró "plüsi állatok" vigyázzák a komoly munkát.

Középre került a "csajos" óra, hogy a tanulás mellett az egyéb fontos dolgokról -randi, tánc- se maradjon le!

Az apró dolgokat a háncs dobozok rejtik.

 
A lányom nagyon meg volt elégedve a végeredménnyel és azóta is "imádja" a szobáját!

Vágjatok bele Ti is!

2013. szeptember 18., szerda

Kiállításon jártam...


Múlt szombaton egy kedves ismerősöm kiállításán jártam Nagytarcsán. 
A Kulturális Örökség Napja alkalmából a nagytarcsai Falumúzeum adott otthont Botz Yvette, Sárdi Klári és a helyi óvodások rajzaiból készült Mesevilág c. időszaki kiállításnak. 
Botz Yvette üvegtárgyai és Sárdi Klári dekupázsolt "régi- új" tárgyai jól kiegészítették azt a mesevilágot, ami a gyermekek rajzaiból és a helytörténeti kiállítás régvolt meséket idéző légköréből árad. 

Botz Yvette üvegtárgyai könnyed , bolondos, mesébe illő figurái szinte megelevenednek ebben a régi paraszti környezetben.




Sárdi Klári a dekupázs technika  sokszínűségét mutatja be, igényes, művészi kivitelezésű alkotásain.


















Népies hangulatú tárgyait sokszor nem lehet megkülönböztetni az eredeti néprajzi kincsektől. 





Míg  Botz Yvette munkái a tanult, sokat-alkotott iparművész jegyeit, addig  Sárdi Klári alkotásai papírforma szerint „amatőr”, de művészi szinten dolgozó alkotó kézjegyeit viselik magukon. 
Jól példázta számomra ez a kiállítás, hogy nem lehet és nem is szabad különbséget tenni a tanult és az autodidakta tehetséges emberek között, az alkotások döntik el és minősítik a művészeket. 

Gratulálok mindkét művésznek és a szervezőknek is a színvonalas, különleges bemutatóért.­

Ha van kedvetek, még szombaton meg tudjátok nézni a kiállítást, sőt együtt alkothattok a kiállító művészekkel is! A részletes programot itt olvashatjátok.
A helyszín: Falumúzeum  Nagytarcsa, Múzeumkert u. 21.

Jó szórakozást!

Fotók: Sárdi Klári

2013. szeptember 4., szerda

Múltból a jövőbe

A fosszíliák után egy kis barangolás a jövőben! Mindig is érdekeltek az újrahasznosítási ötletek de a technika vívmányai is. Mi van ha ez a kettő találkozik? No,s egy nagyon érdekes, izgalmas fúzió!
Ez jutott eszembe, amikor ezekről a fantasztikus otthonokról olvastam!
Ha megnézitek a következő képeket, nem a Csillagok háborúja következő részeinek a díszleteit látjátok, hanem lakóházakat!
Taos város, Új-Mexikó

Egy másik "Földhajó"

És egy álomház Floridából

EARTHSHIP - "FÖLDHAJÓ"

Mike Reynolds az Earship megálmodója

Mi kell hozzá?
Régi gumiabroncsok, föld, üvegpalackok, konzervdobozok és kezdődhet az építkezés!
Az abroncsok csak elégetve szennyezik a környezetet, viszont földdel alaposan megtömve stabil, kiváló hőszigetelő és hőtároló építőanyagot kapunk. Ezeket egymás mellé helyezve és a köztük lévő réseket vályoggal kitömve épülnek fel a falak. A déli, délkeleti oldalakra hőszigetelő üveglapokból óriási ablakok kerülnek a napfény hasznosítására. Az áramellátást  elsősorban a tetőn levő napelemek, napkollektorok biztosítják.
A belső falak pedig a konzervdobozokból és az üvegpalackokból cement hozzáadásával épülnek fel.
Érdekesség a házon belüli "télikert", ami a házban többszörösen felhasznált vízből kapja az öntözést. Itt akár a mindennapi zöldségeket is meg lehet termelni.
Az alábbi videó röviden bemutatja az Earthship házakat. ( Ha nem látjátok a magyar feliratot, akkor kattintsatok a youtube feliratra és ott már látni fogjátok :)


Itt pedig az alapház építésének lépéseivel ismerkedhettek meg :

 
Ha már kész a ház, akkor már csak be kell rendezni, íme:
A nappali

A konyha

Fürdőszoba

Hálószoba
A belső kert
Na mit szóltok? Nekem nagyon tetszik!
Már itthon is foglalkoznak ezzel az építészettel. Érdemes a weblapjukra ellátogatni!

Források: itt, itt, itt, itt

2013. augusztus 27., kedd

Egy bejegyzés margójára

A tegnapi bejegyzésemhez érkezett az alábbi komment, amire úgy gondolom, mivel többeteket érinthet, itt válaszolnék.
WHOBBI Wekerlei Minibazár írta:
"Jól néz ki ez a fosszília, egészen élethű. De ez, ahogy olvasom, igazán a festési technikádnak köszönhető, mert az anyagok száradása miatt én inkább gondolnám mindezt a már megszokott anyagokkal készíteni. Mint pl. levegőn száradó gyurma, struktúr, vagy egyéb paszta. Talán olcsóbb is. Mi a véleményed erről?:-)"
Kedves WHOBBI! 
Igazán örültem a bejegyzésednek, mivel ezzel rákényszerítettél arra, amit megjegyzem régóta terveztem, de mindig elmaradt, hogy megpróbáljam kiszámítani az általam használt alapanyagok költségét. Úgy gondolom, Te is kreatívkodsz, így tudod, hogy ez nem egyszerű feladat, nem is lehet fillérre kiszámolni, főleg csak ha egy tárgy készül!
Art Stone ékszerek

De mielőtt megmutatnám a számításaim eredményét,előtte még válaszolnék arra, hogy miért nem  levegőn száradó gyurma, struktúr, illetve egyéb paszta segítségével készítettem ezt a tárgyat. 

Úgy gondolom, mi akik kézműveskedünk, nagyon sokféle módon és sokféle anyaggal el tudjuk érni ugyanazt a hatást. Azt hogy ki éppen mit választ, ez gondolom függ a rendelkezésére álló, számára hozzáférhető anyagoktól, az anyagi keretétől, a technikától, amivel dolgozni szeret, vagy kíván és nem utolsó sorban  a stílustól, ami mellett elkötelezi magát. A művészi, alkotói szabadságba számomra ez is beletartozik és aki olvassa a bejegyzéseimet és figyelemmel kíséri az általam készített tárgyakat  láthatja, hogy sokféle anyagot, technikát, technológiát és stílust használok, illetve mutatok be, de úgy gondolom és remélem, hogy sehol sem érhető tetten olyan kijelentésem, amivel arra utalnék, hogy az általam készített tárgy csak úgy, csak olyan anyagokkal és technikával kivitelezhető. Ezért törekszem arra, hogy a saját alkotásaim mellett, az általam kiválasztott témához kapcsolható egyéb kreatív megoldásokat is bemutassam.
A kérdésre, hogy ezt a tárgyat miért nem a megszokott alapanyagokkal készítettem az az egyszerű magyarázata, hogy most ismerkedem az Art Stone anyaggal és hajt a kíváncsiság, hogy milyen lehetőségeket rejthet a vele dolgozó alkotók számára. Ennek a kísérletnek az egyik eredményét osztottam meg az érdeklődőkkel.

Először leírnám a kommentben szereplő levegőn száradó gyurmák, struktúrpaszták és a paverpol+art stone keverék összehasonlító elemzését, gondolom ez segít abban, hogy ki-ki eldönthesse mit, mivel akar elkészíteni. Hozzáteszem ez a saját tapasztalatom!


  1. Formálhatóság: A struktúrpaszták ecsettel vagy spatulával felhordható általában paszta állagú 3D technikánál használható alapanyagok. Kevéssé kiemelkedő felületek létrehozásánál nagyon jól használhatók, de vastagabb felületet csak több réteg egymás utáni felhordásával lehet kialakítani. A levegőn száradó gyurmák kézzel és egyéb eszközökkel pl. formakinyomók,  jól alakíthatók. Az általam használt Paverpol+ArtStone keverék állaga, mivel szabadon változtatható a komponensek aránya, tetszőlegesen, az igénynek megfelelően állítható be.
  2. Száradás, kötés: A száradás, kötés idő mindhárom anyagnál nagyban függ a réteg, a tárgy vastagságától, a helyiség hőmérsékletétől, a levegő páratartalmától. A struktúrpaszta viszonylag gyorsan szárad, de ez még óvatos hajszárítózással növelhető, ha viszont túl erős a szárítás, akkor a felülete már megköt, míg az alatta lévő réteg nedvesen marad, így sérülékeny lesz. A gyurma is gyorsan szárad, néha még azelőtt, mielőtt sikerülne a végleges formát elkészíteni, ezért elég gyorsan kell vele dolgozni. Egyes típusoknál előfordul, hogy száradás közben megváltozik a mérete. A Paverpol+ ArtStone méretváltozás nincs, viszont lassabb az előzőeknél a száradási ideje. Festhető állapotba mondjuk egy levél nagyságú és vékonyságú tárgy kb. 1 óra múlva kerül. Ezért, ha gyurma helyett ezzel dolgozom, akkor a tárgy díszítésének legelső fázisaként elkészítem pl. a virágokat, leveleket, és míg az egyéb díszítéseket végzem, addig ezeknek van ideje megszáradni.
  3. A felület száradás után: A struktúrpasztával kialakított felület egyenetlen, de sima állagú, a gyurma felülete sima, míg a Paverpol+ArtStone, ahogy a nevében is bent van rusztikus, kőhatású.
  4. További rögzítés: A gyurmából és a Paverpol+ArtStone keverékből kialakított tárgyakat amennyiben szükséges mása felületre, vagy egymáshoz rögzíteni kell. A gyurmánál ez valamilyen hobbiragasztóval történik a száradás és ha szükséges festés után. A Paverpol+ArtStone esetében az egyes részeket a formálás után azonnal a helyükre lehet rögzíteni Paverpol segítségével, vagy száradás után ugyanígy rögzíthetők.
  5. Szín és egyéb díszítés: Mindhárom anyag száradás után akril festékekkel jól festhető. A gyurmáknak van gyárilag színezett változata is, a Paverpol+ ArtStone pedig a bekeverés során pigmentekkel tetszőlegesen színezhető.
  6. Sérülékenység: A struktúrpaszta, ha a tárgy jól alapozott és nem túl vastag a réteg, akkor elég stabil. A levegőn száradó gyurmák, főleg az olcsóbb típusok, nagyon könnyen törnek, a drágábbaknál már van olyan, ami megőriz egy rugalmasságot, teljesen nem keményedik meg, viszont így nem is törik annyira. A Paverpol+ ArtStone keverék, ha megkötött szinte törhetetlen, például ha ékszert készítéskor nem fúrsz bele lyukat, akkor a teljes száradás után ezt csak fúróval teheted!
És végül az ár kérdése!!!
Az első táblázatban a Paverpol különféle típusainak és kiszerelésének bruttó fogyasztói árából számoltam ki az egyéb alapanyagoknál használatos 50 ml-es egységre az árat.
 
Paverpol
(100 ml=108 g)
ml
gr
br.fogyasztói ár
br. fogyasztói ár
50 ml-re számolva
Átlátszó
250
270
2130Ft
426Ft
Fekete, testszínű
926
1000
5190Ft 
280Ft
Átlátszó
926
1000
4980Ft
269Ft
Bronz
926
1000
5280Ft
285Ft
Fekete, átlátszó
5324
5750
25600Ft
240Ft
Bronz
5324
5750
26110Ft
245Ft
Átlátszó
5324
5750
24740Ft
232Ft
Art Stone
-
300
3300Ft
-

A második táblázat pedig az interneten talált levegőn száradó gyurma árak és a Paverpol+ArtStone keverék árának összehasonlítását mutatja. Mivel a keverés során volt némi anyagveszteség, ezért az első szám a lemért alapanyagok árát, míg a második a bekevert, 30 gr-ra számított árát mutatja!
 
Gyurmák
bruttó fogyasztói ár 30 gr-ra számolva
Opla levegőn száradó gyurma
640-700 Ft
Jovi levegőn száradó gyurma
135 Ft
Fimo levegőn száradó gyurma
41-107 Ft
Silk Clay levegőn száradó selyemgyurma
593 Ft
Paverpol + Art Stone levegőn száradó keverék
268/284 Ft

Remélem segítettem és így mindenki el tudja dönteni, hogy milyen anyagot és mire használjon a következő alkotásához.
Jó munkát!
Landscape / Tájkép (Liz Ciesluk)