2013. június 26., szerda

Hogyan lehetett mester valakiből?

Biztos ti is hallottatok már a régi kézműves céhekről, amik az iparosok önkéntes társulásai voltak a középkortól a XIX. századig. Tagjaik voltak az inasok, a legények és a mesterek. A céh élén állt az "atyamester", az ő felügyelete alá tartozott minden és mindenki a céhben.
Egy-egy településen működő céhek védték saját üzleti érdekeiket, ezért megszabták az egyes készítmények minőségét, árát, de még azt is, hogy hol értékesíthetik azokat.
A céhen belül, a ranglétra alján az inas állt. 8-10 éves korában adták oda a szülők inasnak a fiúkat. Az inas fizetést nem kapott, csak ételt és szállást. 
Munkácsy Mihály: Ásító inas
Cserébe segített a házimunkában és takarította a műhelyt. Három-négy évi inaskodása alatt fokozatosan vonták be a műhelyben folyó munkák előkészítésébe. Egyes részfolyamatokat megcsinálhatott, de önálló munkát nem készíthetett.
Szabó céh levele, amivel a vándorló legényt útra bocsátották.
A ranglétra második lépcsőjét akkor érte el, amikor a mester "felszabadította" és legény lett. 




A legénynek el kellet mennie vándorútra és további mesterektől kellett elsajátítania a mesterségének csínját-bínját. A legény már kapott fizetést is az ellátás mellett, és a műhelyben egy-egy munkadarabot önállóan is elkészíthetett.

A vándorévek végén  jelentkeznie kellett valamelyik város azonos szakmájú céhébe mestervizsgára.
Be kellett mutatnia a vizsgán az előírásnak megfelelő mestermunkát. Ha a mesterek elfogadták a remeket, akkor be kellett fizetnie a mestertaksát. Rövid időn belül meg kellett adnia a "mesterasztalt", azaz megvendégelte a mestereket, meg kellett nősülnie, saját házzal, szerszámokkal és műhellyel kellett rendelkeznie, hogy bevegyék a mesterek maguk közé. Akinek nem volt pénze, örökké legény maradt, és valamelyik mesternél dolgozott.

Tudtad ?
  • A céheknek bíráskodási joga volt a tagjai felett, így erkölcsi , vitás kérdésekben is dönthettek. Nagyobb vétség esetén kizárták maguk közül a vétkest.
  • A céhek megszabták egy-egy mester által felfogadható legények és inasok számát is.
  • A vándorút során a legények a céh ajánlásával utaztak és az adott település hasonló céhének atyamesterénél kellett jelentkezniük, aki beajánlotta őket az ott élő mestereknek.
  • A kontárok olyan kézművesek, akik céhes iparágban dolgoztak, de a céhbe nem léptek be. Nem akarták ugyanis a céh ellenőrző, fegyelmező, erkölcsileg és a munkavégzésben is nagy követelményeket állító szabályait betartani A kontár munkáját a céh mindenütt, minden téren igyekezett akadályozni.
  • Céhbehívó tábla: fémből vagy fából készült, általában pajzs alakú tábla. Ezzel értesítették a céh tagjait a céhgyűlésről.  A céhbehívó tábla a céh hatalmi jelvénye volt. Ez igazolta, hogy az üzenet hivatalos jellegű és a céhmestertől ered.
    Céhbehívó tábla Gömörből

    A tábla hátoldalában lévő fiókba tették az atyamester üzenetét
  • Cégér: céhjelvény a középkorban terjedt el, az üzlet vagy műhely elé jól láthatóan kiakasztott tárgy, vagy jelképes ábrázolás volt, ami jelezte a kereskedelmi vagy ipari tevékenységet.
    Lakatos cégér a Kiscelli Múzeum gyűjteményéből
  • Céhláda: a céh iratait, értékeit és pénzét őrizték benne. A céhládát gyakran titkos rekeszekkel, fiókokkal is ellátták. 
    Selmecbányai bányászok céhládája 1675-ből
  • Céhkancsó:  A céhkancsóból öntötték a bort a céh összejövetelein, ünnepségein. Ez az általában 30 cm-nél is magasabb, zöld mázas kancsó szimbolizálta a tagság összetartozását.
    Takács céh kancsója
  • Céhjel, mesterjegy: a céhek saját céhjelet alakítottak ki, amelyet a céhek tagjai az általuk előállított termékeken is feltüntettek. Nagy jelentőségű volt a személyes mesterjegy. Az egyes mesterek így beazonosíthatóvá váltak,  nyomon lehetett követni a termékeiket és ezzel a termék minősége is ellenőrizhető lett. 
    Bártfai fazekas céh pecsétje
  • Vándorkönyv: Belföldön és külföldön vándorló iparoslegény személyazonosságát, gyakorlati helyeit és magaviseletét igazoló korabeli útlevél.
    Jákob Kirschweng suszter? mesterlegény vándorkönyve 1852-56 között

2013. június 25., kedd

A hét témája 5.

Vándorúton, ősi mesterségek nyomában

A kézműves mesterségek között barangolok a héten. Mindig izgatott, hogy a kézműves mesterek honnan tudták, hogyan tanulták szakmájuk fortélyait? 
Nos ennek indulok nyomába, kézműves, kreatív társaim tartsatok velem!
Mesterlevél (fotó:Dobóczky Zsolt)
Annak eredtem nyomába, hogy: 
Bártfai fazekas céh pecsétje XVII.sz.

  • Hogyan lett mester valakiből?
  • Mik azok a céhek és hogyan működtek?
  • Árulkodó családnevek!
  • Kik voltak a vándorlegények és miért, hogyan, honnan, hova vándoroltak?



A héten én is vándorútra kelek, családommal ellátogatunk az Őrségbe. Az Őrség híres fazekas mestereiről. Így a héten a fazekasokról, a fazekasságról is olvashattok.
Addig is egy összeállítás a régi, ma már ismeretlen és a ma is gyakorolt mesterségekről:

2013. június 24., hétfő

Paverpol és én


Az egy év alatt több mindent készítettem a Paverpol termékcsalád segítségével. A teljesség igénye nélkül:





2013. június 23., vasárnap

A hét témája

4. Kreatív nyár, kreatív szabadság

Photo by Cesar Badilla
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de nagyon nehezen tudtam ma rávenni magam a blogolásra. Tetőtérben lakom, és most így estefelé már "csak" 30 fok van a szobában. Ülök a gép előtt, nyakamban egy vizes törölköző és próbálom összeszedni a gondolataimat. 


Egyszóval kitört a NYÁR, és a sárga irigység környékez, ha látom, hogy sokan már megkezdték megérdemelt nyaralásukat. 
Nekem még ez várat magára, de ettől a héttől kezdve igyekszem olyan ötleteket, témákat hozni, melyek a nyaraláshoz kapcsolódnak, de egy kicsit más szemszögből.
Hogyan tudunk úgy nyaralni, pihenni, hogy feltöltődjenek a "lemerült elemek"? Ha csak "punnyadunk" a nyaralás alatt, tényleg jól érezzük magunkat? És ha jól sikerült a nyaralás, akkor hogyan tudjuk "befőzni" a nyár emlékeit?
Nos a következő hónapokban tehát minden a nyárról fog szólni de egy kreatív , tevékeny és mégis pihentető nyárról..... 

De most bocsi, követem a mókust!

2013. június 22., szombat

Lomokból csoda 2.

Bemutatkozik az elmúlt évek legizgalmasabb kreatív alapanyaga

 

Ez a speciális kötő és ragasztóanyag két nagyon fontos tulajdonsággal rendelkezik. Egyrészt speciális keményítő hatásánál fogva a lágy anyagokat - például textil, toll - megkeményíti, másrészt rendkívül erős ragasztó hatásával lehetővé teszi a különböző összetételű anyagok egymáshoz rögzítését. Így egy  alkotáson belül használhatsz követ, fát, textilt, üveget, fémet, papírt, agyagot, szinte bármilyen anyagot. Azért ez nem kis szabadságot ad, aminek csak kreatív fantáziád szab határt!
A kész alkotást tovább díszítheted bármilyen otthon fellelhető akril, olaj, zománc festékekkel, lakkokkal is.

Miből van és hogyan működik?


Egy PVA ( polivinil-acetát) alapú, vizes bázisú folyadék. A legtöbb természetes rost tartalmú anyagot átitatva telíti a rostok közti helyet és miután a levegő hatására megszilárdult, az anyagnak nagyon tartós és ellenálló keménységet ad. Ezt én is igazolhatom, az egyik csipkeékszer készítésnél elfelejtettem kilyukasztani az anyagot és amikor össze akartam szerelni, csak elektromos fúróval lehetett elkészíteni a lyukat! 
A kész tárgy megfelelő lakkozás után szabad térbe is kitehető, így a kerti szobrok készítésére is alkalmas.
Minél több a természetes szál egy anyagban, annál keményebb, stabilabb lesz a ragasztó megkötése után. Ez teszi lehetővé a 3 dimenziós, szoborszerű alkotások elkészítését. Használj bátran tollat, szárított virágokat, faleveleket, papírt, régi pamut és gyapjú pulcsikat, pamut, len, gyapjú, selyem és viszkóz alapanyagú régi ruhákat, de fakérget, terméseket, fűrészport és faforgácsot is. Szóval bátran kísérletezz, a lényeg, hogy jól strukturált felületű legyen, vagy olyan, amiből különleges felületeket tudsz kialakítani! 
Én az utóbbi időben szívesen használom a kávékapszulát lezáró fémfóliát, vagy a sebkötözésre használható rugalmas pólyát is. Remélem elindult a fantáziád!

Óriási előnye ennek a dekorációs ragasztónak, hogy gyorsan szárad, illetve köt, de azért van arra elég időd, hogy tetszőlegesen formáld, alakítsd mielőtt a végleges keménységét eléri.
A másik előnye, hogy szinte szagtalan és megkötés előtt a kezedről illetve a felvitelére használt ecsetekről, tálakról vízzel egyszerűen lemosható.
Végül, de nem utolsó sorban egy "ökobarát" termékről beszélünk, ami megkapta ACMI AP minősítést.  A világ számos országában mind a gyerekek, mind a felnőttek számára tartott kreatív foglalkozásokon csak ezzel a minősítéssel rendelkező alapanyagok használhatók. http://www.acminet.org/index.php?option=com_memberonly&view=memberonly&layout=searchmember&Itemid=&page=14  

Jelenleg két dekorációs és szobrászkellék termékcsalád ismert, a PAVERPOL Hollandiából és a POWERTEX Belgiumból.

Paverpol alapanyag és ezzel készült szobrok
Powertex termékcsalád és alkotások

Egy szobor készítése lépésről lépésre Paverpol anyagokkal

Alkotóműhely


A két anyag hasonlóan viselkedik és inkább ízlés és hozzáférhetőség kérdése, hogy ki melyiket választja. Mindkettőnek van egy átlátszóra száradó alapkeveréke, amit akkor használj, ha fontos, hogy a vele átitatott anyagok színe is látható maradjon. Ezt színezheted pigment porok segítségével magad is, de léteznek a gyártók által bekevert ragasztók is ( fekete, bronz, grafitszürke, testszínű a Paverpolnál; elefántcsont, ólomszürke, terrakotta, bronz, zöld, fekete a Powertexnél ).  A Paverpol bronz színe csillogóbb, a Powertex bronz inkább barnásabb. Mindkettőnek van kőhatású felületet létrehozó adalékanyaga és különféle kellékanyagok, könyvek és oktatóvideók. 
Érdemes megnézni a honlapjaikat : http://www.paverpol.com/  ,  http://www.powertex.ca/index.html

Biztos téged is felcsigázott a lehetőség és már csak az motoszkál a fejedben, hogy hol tudsz hozzáférni ezekhez a fantasztikus anyagokhoz. A jó hír az, hogy a PAVERPOL termékcsalád már Magyarországon is kapható, bárki számára elérhető. http://paverpol-hungary.hu/ 
Több mint egy éve én is használom, ezért személyes tapasztalataimat a következőkben veletek is megosztom.


2013. június 21., péntek

Lomokból csoda ...

Egy anyag, egy technika, amely forradalmasítja a vizuális művészetet

 

Mielőtt belekezdenék, egy játékra invitállak, amiből kiderül érdemes e elolvasnod ezt a bejegyzést. Vegyél papírt ceruzát és az állításoknak megfelelő számot, vagy jelet írd le:

  1. igen      2. nem     X. is

 Olyan kézműves, művészi anyagot, technikát keresek ami:
  1. egyszerűen elsajátítható legyen
  2. mindenki meg tudja csinálni
  3. ne kelljen hozzá sok alapanyag
  4. gyorsan kivitelezhető legyen
  5.  ne kelljen hozzá különleges műhely, felszerelés, panellakásban is lehessen csinálni
  6.  ne kelljen hozzá védőfelszerelés
  7.  az alapanyag ne ártson az egészségnek
  8. gyerekekkel is együtt lehessen csinálni
  9. régi lim-lomokat is hasznosítani tudjam ezzel a technikával
  10. művészi hatásokat is el tudjak érni
  11. saját ötleteim kivitelezhetők legyenek segítségével
  12. ajándékot tudjak készíteni
  13. a végeredmény egyedi, különleges legyen 
13+ 1. legyen sikerélményem, átéljem a valódi alkotás élményét

Értékelés: Számold össze mennyi az 1. válasz (igen) száma! 

0-4 között van: akkor köszönöm, hogy velem játszottál, de ne olvass tovább, ez nem neked való! Később csináld meg újra és ha változott, akkor olvasd majd el!
5-6 között : érdemes elolvasnod, mert lehet, hogy ezt keresed, de még nem tudtad, hogy mire van igazából szükséged.
7-14 között: NYERTÉL, mert ez a te technikád, a te lehetőséged! Gyorsan olvass tovább, mert itt a megoldás arra amire régen vágytál, de eddig nem találtad meg!

Kedvcsinálónak néhány alkotás ezzel a technikával:

"Őskövület"
Csipkelámpa

Mécsestartó
Kozmetikai kendő tartó
Falikép

Kerti szobor
 
Afrikai hangulatban készült dísztárgyak

Itt az ideje, hogy művészi szinten készítsd el saját kreatív álmaidat! 
És ha most azt gondolod, lehetetlen, hogy ezeket meg tudjam csinálni, akkor higgy nekem, mert én már egy ideje dolgozom ezzel a technikával és a saját tapasztalatom alapján mondom, te is elkészíthetsz egy idő múlva akár egy olyan szobrot is, amit itt látsz!!!



MUNKÁRA FEL!

2013. június 20., csütörtök

Örökítsd meg emlékeidet fotókkal

Amikor elmész nyaralni, szabadságra, mennyi fényképet készítesz? Én bizony nagyon sokat. A fotózás ma már talán az egyik legegyszerűbb élmény megőrző módszer.
Írország, Ballintoy 2007.
Nem kell feltétlenül a legprofibb tükörreflexes gép, elég egy kompakt digitális kamera, vagy a mobiltelefon is ahhoz, hogy a számodra legemlékezetesebb dolgokat megörökítsd. Hazaérkezés után jöhet a letöltés, esetleg némi retusálás és már töltöd is fel az internetre.
De arra gondoltál, hogy mi fog történni akkor, ha elromlik a számítógéped, ha valamit véletlenül kitörölsz, hogyan lehet ezeket pótolni. Sajnos a rossz hír, hogy bizony ma még erre tökéletes megoldás nincs. CD-re, DVD-re kiírva, vagy külső adattárolókon gyűjtve is bármikor "elszállhat" több év, évtized emléke. 
Azért néhány ötletet innen meríthetsz :




A papír alapú tárolásnak azonban, mint olvashattad, még mindig megvan a létjogosultsága. Tudtad, hogy az első fennmaradt fényképek majdnem 200 évesek. Máris mutatom:
"Kilátás a dolgozószobából" a világ egyik első fennmaradt fényképe 1826 körül
Ezt a fekete-fehér fotót több mint 8 órás expozícióval a francia Joseph Nicéphore Niépce (1765-1883) készítette.



A világ első színes fotói közül az egyik 1877-ből





Az színes fotót Louis Ducos du Hauron készítette, melyen Agen látható a St. Caprais katedrálissal. 







 A fényképezés "hajnalán" egy magyar hírességről, Petőfi Sándorról is készült fénykép. A fénykép készítője egyesek szerint Strelisky Lipót fotóművész, más vélemények alapján Egressy Gábor színész, amatőr fotográfus.
További érdekesség a Petőfi fotóról: http://fototortenet.blogspot.hu/2011/08/petofi-dagerrotipia.html
Petőfi Sándor (1844 v. 1845)
Nos a fentiek alapján, bizony nehéz eldönteni, hogy mit csináljunk a digitális képeinkkel. Én annak a híve vagyok, hogy különféle külső adattárolókon gyűjtöm a képeimet, de papír alapon is megőrzöm a legfontosabbakat. Így például a lányom 18. szülinapjára egy fotókönyvet készítettem. Egy kedves barátunknak karácsonyra a tanyájáról scrapbook album készült. Egy másik ismerősöm a szülei házassági évfordulójára készített egy fotóalbumot, aminek a külső díszítésében (Paverpol technikával készült), kitalálásában én segítettem.
A fotóalbum borítójának részlete

2013. június 19., szerda

10 ötlet, hogy megőrizd nyári emlékeidet

  1. Emlékdoboz készítése : ide teheted belépőjegyeket, apró szuveníreket, képeslapokat, karszalagokat, száraz virágokat, köveket és mindazt ami számodra fontos emlék.
  2. Fotóalbum készítése: a digitális fotózás korában sem elavult "műfaj", arról nem is beszélve, ha külsőleg te magad díszíted.
  3. Kavicsmozaik: ha gyűjtöttél különleges formájú kavicsokat, ezekből szép képet készíthetsz, vagy valamilyen tárgyat, például cserepet dekorálhatsz.
  4. Csigák, kagylók: tengerparti emlékeid tovább élnek nyakláncként vagy fülbevalóba foglalva.
  5. Fényképpel díszített tárgy, transzfer technikával: kinyomtatott fényképpel díszítve személyre szóló dobozt készíthetsz.
  6. Montázs készítése: a nyár, vagy egy adott hely hangulatát idéző montázsokat, kollázsokat állíts össze akár faliképnek, de tárgy díszítésre is jó.
  7. A nyaraláson gyűjtött virágokból, termésekből készíthetsz különféle lakásdekorációt, például ajtódíszt.

  8. Nagyobb kavicsokat fesd meg, vagy dekupázs technikával, transzfer technikával, csipketechnikával díszítsd.
  9. Ha valamilyen jeles családi eseményen, esküvőn, keresztelőn voltál, onnan elhozott emléktárgyból készíts például paverpol technikával faliképet.
  10. És a végére hagytam - a nagy vágyamat - készíts, készíttess, vásárolj készen olyan asztalt, ami egyben a kedves emléktárgyaid tárolója is lehet. 
    Ikea Liatorp asztal


2013. június 16., vasárnap

Pókháló, az erdei tündér

Az előző bejegyzésben olvastatok a Conincidance társulat Szentivánéji álom produkciójáról. Nos az ígért saját tárgy ehhez kapcsolódik. A darabban Titánia udvartartásához tartozik egy kicsi tündér Pókháló, őt formáztam meg egy vázán.

 Hozzávaló anyagok:
  •  váza  http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/37067100/ 
  •  kétfázisú repesztő 
  • antikoló festék
  • drót
  • alufólia
  • paverpol, paverplast
  • különféle pamut, selyem és csipke anyagok
  • művirágok és faágak
  • akril matt és metál festékek, viaszpaszták
  • vizesbázisú lakk
Elkészítés:
  1. A vázát zsírtalanítás után kend be a kétfázisú repesztő 1-es jelű alapozójával, majd száradás után a 2-es jelűvel. Ezt is hagyd száradni.
  2. Ezalatt készítsd el a tündér alakot paverpol technikával ( türelem, ezt a jövő héten fogom részletesen bemutatni ), hagyd száradni, majd fesd meg az akrilfestékkel a kívánt színre.
  3. Paverpollal ragaszd fel a faágakat, a virágokat és a tündért a vázára. legalább egy napig hagyd száradni.

  4. Az antikoló festékkel emeld ki a repedéseket az üvegen.
  5. A metál festékekkel és a viaszpasztákkal színezd tetszés szerint egységesre a művedet.
  6. Lakkozd le több rétegben, ne felejtsd el a rétegek közti száradási időt!





2013. június 12., szerda

Kortárs Ír Tánc magyarul

Paradoxonnak tűnhet a cím, hogy kerül a kortárs tánc az ír sztepptánc közelébe és mindez magyarul. Nos a megfejtés egyetlen szóban megtalálható COINCIDANCE.  És ez nem elírás, hanem egy magyar társulat nagyon is találó neve, amely magyarázat a címben leírtakhoz. Az eredeti angol szó coincidence, ugyanis egybeesést, megegyezést, véletlen találkozást jelent. 
A társulat életében is ez történt, először voltak az autentikus ír tánc gyökerek - több táncosuk ír tánc Európa-bajnoki címmel is büszkélkedhet -, ehhez jöttek a kortárs balett elemei, de a magyar néptánc mozdulatai is fellelhetők koreográfiáikban. 
Mára már egy jellegzetes, senki mással össze nem téveszthető táncstílusuk van, ahol az ír sztepp bravúros, ám meglehetősen kötött mozdulatait, finoman oldják a kortárs tánc elgondolkodtató, értelmező és mélyebb mondanivalót előhívó mozdulatsorai.
A Társulat 2008-ban alakult meg, művészeti vezetőjük és koreográfusuk Gyulai Júlia. Első nagy sikerük a "Táncfantáziák" című, egész estés produkciójuk volt, amelyben rövid táncetűdökön keresztül ismerkedhetett meg a közönség sajátos látásmódjukkal.
Ezt követte első táncjátékuk Shakespeare "Szentivánéji álom" című műve.

 Szentivánéji álom:







Év elején mutatták be, a Grimm testvérek egyik meséjét a "Széttáncolt cipellők"-et.
  

 Széttáncolt cipellők:
http://www.youtube.com/watch?v=IgQubPHQ-YQ
A Coincidance társulat nemcsak a táncban kreatív, de díszleteiket, jelmezeiket is saját ötleteik alapján maguk valósítják meg.
Épül a színpad :
http://www.youtube.com/watch?v=PtqOHahfhpo

Augusztusban a Városmajori Szabadtéri Színpadon "The Irish Impulse" címmel a legsikeresebb,  legjobb koreográfiáikból és vadonatúj számokból összeállított show műsorral állnak színpadra.

További érdekességeket megtudhatsz a honlapjukról:  www.coincidance.hu/